2008 Jawa-CZ 650 Classic gallery
2008 Jawa-CZ 650 Classic
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 47,47 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 712 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.20 litres (3.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Duna Sports City Supermotard
-
Motorhispania RYZ 49 Urbanbike
-
Motorhispania RYZ 49 Supermotard
Other motorcycles in 2008
- 2008 Generic IDEO 50
- 2008 Generic Mini Trigger SM
- 2008 Generic Mini Trigger X
- 2008 Generic ROC 50
- 2008 Generic SOHO 125
- 2008 Generic SOHO 150
- 2008 Generic Trigger Competition
- 2008 Generic Trigger SM
- 2008 Generic Trigger SM 125
- 2008 Generic Trigger SM Competition
- 2008 Generic Trigger X
- 2008 Generic Trigger X 125
- 2008 Generic XOR
- 2008 Generic XOR 125
- 2008 Generic XOR 125 AT and T
- 2008 Generic XOR 125 Stroke
- 2008 Generic XOR Competition
- 2008 Generic XOR Stroke
- 2008 Generic Zion 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 125

