2008 CCM X-TR250 gallery
2008 CCM X-TR250
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 23,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/white/red/black |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Keeway Matrix 125
- 2008 Keeway Matrix 50
- 2008 Keeway Outlook 125
- 2008 Keeway Outlook 150
- 2008 Keeway Partner 100
- 2008 Keeway Pixel 50
- 2008 Keeway Speed 125
- 2008 Keeway Speed 150
- 2008 Keeway Superlight 125
- 2008 Keeway Superlight 150
- 2008 Keeway Supershadow 250
- 2008 Keeway Venus 50
- 2008 Keeway XRAYe 50
- 2008 Keeway XRAYs 50
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect
- 2008 Kreidler Florett RMC-E 50 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 125 Race
- 2008 Kreidler Florett RMC-G 50 Race
- 2008 Kreidler Supermotard 125 DD

