2008 Aprilia RSV 1000 R Factory gallery
2008 Aprilia RSV 1000 R Factory
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60.87 cubic inches) | Power: | 141,12 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,418 mm (55.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17. |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 KTM 450 EXC-R
- 2008 KTM 450 SMR
- 2008 KTM 450 SX-F
- 2008 KTM 50 SX
- 2008 KTM 50 SX Junior
- 2008 KTM 505 SX F
- 2008 KTM 505 XC-F
- 2008 KTM 530 EXC-R
- 2008 KTM 65 SX
- 2008 KTM 690 Duke
- 2008 KTM 690 Enduro
- 2008 KTM 690 LC4 Rally Replica
- 2008 KTM 690 SMC
- 2008 KTM 690 Supermoto
- 2008 KTM 690 Supermoto R
- 2008 KTM 85 SX 17/14
- 2008 KTM 85 SX 19/16
- 2008 KTM 950 Super Enduro R
- 2008 KTM 950 Supermoto R
- 2008 KTM 990 Adventure

