2008 Xispa 25 gallery
2008 Xispa 25
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 25.00 ccm (1.53 cubic inches) | Power: | 2,3 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 30.0 kg (66.1 pounds) |
| Seat height: | 490 mm (19.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 800 mm (31.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 0.50 litres (0.13 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2008 American IronHorse Texas Chopper
- 2008 Aprilia Atlantic 125
- 2008 Aprilia Atlantic 250
- 2008 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2008 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2008 Aprilia Dorsoduro 750
- 2008 Aprilia ETV 1000 CAPONORD
- 2008 Aprilia Mana 850
- 2008 Aprilia Mojito 125 Custom
- 2008 Aprilia Mojito 50 Custom
- 2008 Aprilia Pegaso 650
- 2008 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2008 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2008 Aprilia RS 125
- 2008 Aprilia RS 50
- 2008 Aprilia RSV 1000 R
- 2008 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2008 Aprilia RX 125
- 2008 Aprilia RX 50

