2008 Jawa-CZ 650 Dakar gallery
2008 Jawa-CZ 650 Dakar
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 47,47 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,518 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 250
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 400
- 2008 Piaggio Carnaby 125
- 2008 Piaggio Carnaby 200
- 2008 Piaggio Fly 100
- 2008 Piaggio Fly 125
- 2008 Piaggio Fly 50
- 2008 Piaggio Liberty 125
- 2008 Piaggio Liberty 50
- 2008 Piaggio Liberty S 50
- 2008 Piaggio MP3 125
- 2008 Piaggio MP3 250
- 2008 Piaggio MP3 400
- 2008 Piaggio Mp3 HyS
- 2008 Piaggio NGR Power DD
- 2008 Piaggio NGR Power DT
- 2008 Piaggio Typhoon 50
- 2008 Piaggio X7 125
- 2008 Piaggio X7 250

