2008 Jawa-CZ 50 Robby gallery
2008 Jawa-CZ 50 Robby
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 2,95 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Ducati Monster 900/Monster 900 Dark/Monster 900 City/Monster 900 Cromo/Monster 900 Special
-
Ducati 996 SPS
-
Ducati 748
Other motorcycles in 2008
- 2008 Wakan Road
- 2008 WRM 450 MX1 Cross
- 2008 Xispa 25
- 2008 Xispa Chrono 125.com
- 2008 Xispa Chrono 150.com X1
- 2008 Xispa EnduCross 50x4t X1
- 2008 Xispa X125R
- 2008 Xispa X250R
- 2008 Xispa X280R
- 2008 Xispa XY250GY
- 2008 Xispa XY260T-4
- 2008 Xispa XYQH806-110
- 2008 Xmotos XB-21
- 2008 Xmotos XB-21D
- 2008 Xmotos XB-30
- 2008 Xmotos XB-31
- 2008 Xmotos XB-32
- 2008 Xmotos XB-33
- 2008 Xmotos XB-35
- 2008 Xmotos XB-80

