2008 Rieju Pacific 50 gallery
2008 Rieju Pacific 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Mikilon CD125A
- 2008 Mikilon CD125B
- 2008 Mikilon CD125C
- 2008 Mikilon CD250C
- 2008 Mikilon CD250D-1
- 2008 Mikilon CY250A
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2008 Moto Guzzi Bellagio
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2008 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi Breva 750
- 2008 Moto Guzzi Breva 850
- 2008 Moto Guzzi California Classic
- 2008 Moto Guzzi California Vintage
- 2008 Moto Guzzi Griso 1100
- 2008 Moto Guzzi Griso 850
- 2008 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2008 Moto Guzzi Nevada Classic 750

