2008 Rieju MX Disc 50 gallery
2008 Rieju MX Disc 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 46.0 kg (101.4 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-15 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 GAS GAS EC 450 FSR
- 2008 GAS GAS EC 515 FSR
- 2008 GAS GAS MC 125 Cross
- 2008 GAS GAS MC 250 Cross
- 2008 GAS GAS MC 65 Cross
- 2008 GAS GAS Pampera 125
- 2008 GAS GAS Pampera 450
- 2008 GAS GAS SM 125 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro Racing
- 2008 GAS GAS TXT 200 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Raga
- 2008 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2008 GAS GAS TXT 80 Cadet
- 2008 GAS GAS TXT 80 Rookie

