2008 Kawasaki ZZR600 gallery
2008 Kawasaki ZZR600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 43.8 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony or Candy Plasma Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 KTM 690 SMC
- 2008 KTM 690 Supermoto
- 2008 KTM 690 Supermoto R
- 2008 KTM 85 SX 17/14
- 2008 KTM 85 SX 19/16
- 2008 KTM 950 Super Enduro R
- 2008 KTM 950 Supermoto R
- 2008 KTM 990 Adventure
- 2008 KTM 990 Adventure S
- 2008 KTM 990 Super Duke
- 2008 KTM 990 Superduke R
- 2008 KTM 990 Supermoto
- 2008 Kymco Active SR
- 2008 Kymco Active SR 125
- 2008 Kymco Agility 50
- 2008 Kymco Bet and Win
- 2008 Kymco Dink 125
- 2008 Kymco Grand Dink 125
- 2008 Kymco Movie XL 125
- 2008 Kymco Nexxon

