2008 Sachs 49er 12 gallery
2008 Sachs 49er 12
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,81 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.0 kg (174.2 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Color options: | Blue, balck, grey |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXS 1340 Low Rider
-
Harley-Davidson XLX 1000-61
-
Harley-Davidson FLTC 1340 (with sidecar)
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2008 Sherco 3.2 4T
- 2008 Sherco 4.5 4T Supermotard
- 2008 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Supermotard
- 2008 Sherco 50cc Enduro
- 2008 Sherco 50cc Enduro Champion Replica
- 2008 Sherco 50cc SM Black Panther
- 2008 Sherco 50cc SM Champion France Replica
- 2008 Sherco 50cc SM Sherco Cup Replica
- 2008 Sherco 50cc Supermotard
- 2008 Sherco Kid 05
- 2008 Shineray XY125-5
- 2008 Shineray XY250 5
- 2008 Skyteam Aero 50
- 2008 Skyteam Girino 50
- 2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C)
- 2008 Skyteam Le Mans Pro 125
- 2008 Skyteam ST125SM

