2009 Victory Vegas 8 Ball gallery
2009 Victory Vegas 8 Ball
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.7 kg (652.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MBK X-Power
- 2009 Megelli Sportbike 125 r
- 2009 Megelli Streetbike 125 s
- 2009 Megelli Supermoto 125 m
- 2009 Mikilon 250 Super Motor
- 2009 Mission One
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2009 Moto Guzzi Bellagio
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2009 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi Breva 750
- 2009 Moto Guzzi Breva 850
- 2009 Moto Guzzi California Classic
- 2009 Moto Guzzi California Vintage
- 2009 Moto Guzzi Griso 1100
- 2009 Moto Guzzi Griso 850
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition

