2008 Rieju NKD 125 gallery
2008 Rieju NKD 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | REd, blue, grey, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Tank Sports Urban Racer TR16
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Euro
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Executive
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Special
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250 Delux
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 150
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 50
- 2008 Tank Sports Vision 250 R1
- 2008 Tank Sports Vision 250 R3
- 2008 Tank Sports Vision Minicustom 50
- 2008 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2008 TGB 101R 125
- 2008 TGB 101R 150
- 2008 TGB 101R 50
- 2008 TGB 101S

