2008 Rieju MRX 50 gallery
2008 Rieju MRX 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, blue, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kymco Xciting R AFI 500
- 2008 Kymco Zing II 125
- 2008 Lambretta Due 50
- 2008 Lambretta Uno 150
- 2008 Lambretta Uno 50
- 2008 Lifan Delta 250 V Twin
- 2008 Lifan LF110 Super X
- 2008 Lifan LF125 Matrix
- 2008 Lifan LF125 Smart
- 2008 Lifan LF200 GS Sport
- 2008 Lifan LF250 Cobra
- 2008 Lifan LF400 V Twin
- 2008 Lifan LF50QT-2A Metro
- 2008 Macbor XC 510 Racing
- 2008 Macbor XC 510 S
- 2008 Macbor XC 512 Pro
- 2008 Macbor XC 512 R 6V
- 2008 Macbor XC 512 Racing
- 2008 Macbor XC 512 S
- 2008 Macbor XC 512 T

