2008 Rieju NKD 50 gallery
2008 Rieju NKD 50
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Highland Outback
- 2008 Highland Super Motard
- 2008 Highland Super Motard 950
- 2008 Honda ANF125i Innova
- 2008 Honda CB1000R
- 2008 Honda CB1300
- 2008 Honda CB1300S
- 2008 Honda CB250 Nighthawk
- 2008 Honda CB600F Hornet
- 2008 Honda CBF1000
- 2008 Honda CBF600
- 2008 Honda CBF600S
- 2008 Honda CBR1000RR
- 2008 Honda CBR125R
- 2008 Honda CBR600RR
- 2008 Honda CBR600RR HANNspree Ten Kate Replica
- 2008 Honda CRF100F
- 2008 Honda CRF150F
- 2008 Honda CRF150R
- 2008 Honda CRF230F

