2013 MV Agusta F4 R gallery
2013 MV Agusta F4 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 195 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 50.9 mm (3.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo radial-type, single-piece with 4 pistons |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Red/Silver |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 BMW C600 Sport
- 2013 BMW C650GT
- 2013 BMW F700GS
- 2013 BMW F800GS
- 2013 BMW F800GT
- 2013 BMW F800R
- 2013 BMW G650GS
- 2013 BMW G650GS Sertao
- 2013 BMW HP4
- 2013 BMW K1300R
- 2013 BMW K1300R Dynamic Edition
- 2013 BMW K1300S
- 2013 BMW K1600GT
- 2013 BMW K1600GTL
- 2013 BMW R1200GS
- 2013 BMW R1200GS Adventure
- 2013 BMW R1200R
- 2013 BMW R1200RT
- 2013 BMW S1000RR
- 2013 Ducati 1199 Panigale
