2013 BMW S1000RR gallery
2013 BMW S1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 193 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.5 kg (398.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,422 mm (56.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white, grey, black, white/blue/red |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Triumph Daytona 675
- 2013 Triumph Daytona 675 R
- 2013 Triumph Rocket III Roadster
- 2013 Triumph Rocket III Touring
- 2013 Triumph Scrambler
- 2013 Triumph Speed Triple
- 2013 Triumph Speed Triple R
- 2013 Triumph Speedmaster
- 2013 Triumph Sprint GT
- 2013 Triumph Street Triple
- 2013 Triumph Street Triple R
- 2013 Triumph Thruxton
- 2013 Triumph Thunderbird
- 2013 Triumph Thunderbird Storm
- 2013 Triumph Tiger 1050
- 2013 Triumph Tiger 1050 SE
- 2013 Triumph Tiger 800
- 2013 Triumph Tiger 800 XC
- 2013 Triumph Tiger Explorer
- 2013 Triumph Tiger Explorer XC

