2013 KTM 350 XC-F gallery
2013 KTM 350 XC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.8 kg (237.7 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro Competizione
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro SM
- 2013 Rieju Marathon Supermotard 125
- 2013 Rieju Mius
- 2013 Rieju MRT 50
- 2013 Rieju MRT 50 Pro
- 2013 Rieju MRT 50 SM
- 2013 Rieju MRT Pro 50 Competizione
- 2013 Rieju MRT Pro 50 SM
- 2013 Rieju NKD RS Sport
- 2013 Rieju RS Sport
- 2013 Rieju RS3 125
- 2013 Rieju RS3 125 NKD
- 2013 Rieju RS3 50
- 2013 Rieju RS3 50 Pro
- 2013 Rieju Tango 125
- 2013 Rieju Tango 250
- 2013 Rieju Tango 50
- 2013 Rieju Tango Police
- 2013 Suzuki Bandit 1250

