2013 Ducati Monster 696 gallery
2013 Ducati Monster 696
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 696.00 ccm (42.47 cubic inches) | Power: | 78,85 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.2 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Black, red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Muscle
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
- 2013 Harley-Davidson XL 883L Police
- 2013 Honda CB1000R
- 2013 Honda CB1100
- 2013 Honda CB1100 ABS
- 2013 Honda CB500F
- 2013 Honda CB500X
- 2013 Honda CBR1000RR
- 2013 Honda CBR500R
- 2013 Honda CBR500R ABS
- 2013 Honda CBR600RR
- 2013 Honda CRF100F
- 2013 Honda CRF150F
- 2013 Honda CRF150R
- 2013 Honda CRF230F
- 2013 Honda CRF250L
- 2013 Honda CRF250R

