2013 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo gallery
2013 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Ultra
- 2013 Harley-Davidson Road King
- 2013 Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road King Classic
- 2013 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Special
- 2013 Harley-Davidson Softail Slim
- 2013 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833

