2013 KTM 990 SM T gallery
2013 KTM 990 SM T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,99 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, orange, white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 MV Agusta Brutale 675
- 2013 MV Agusta Brutale 800
- 2013 MV Agusta F3 675
- 2013 MV Agusta F4
- 2013 MV Agusta F4 R
- 2013 MV Agusta F4 RR
- 2013 MV Agusta Rivale 800
- 2013 Rieju Marathon 125
- 2013 Rieju Marathon 125 AC
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro Competizione
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro SM
- 2013 Rieju Marathon Supermotard 125
- 2013 Rieju Mius
- 2013 Rieju MRT 50
- 2013 Rieju MRT 50 Pro
- 2013 Rieju MRT 50 SM
- 2013 Rieju MRT Pro 50 Competizione
- 2013 Rieju MRT Pro 50 SM
- 2013 Rieju NKD RS Sport

