2010 KTM 690 Duke gallery
2010 KTM 690 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 64,36 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.5 kg (327.4 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,472 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda CBF600S C-ABS
- 2010 Honda CBR1000RR
- 2010 Honda CBR1000RR ABS
- 2010 Honda CBR600RR
- 2010 Honda CBR600RR ABS
- 2010 Honda CRF100F
- 2010 Honda CRF150F
- 2010 Honda CRF150R
- 2010 Honda CRF230F
- 2010 Honda CRF230L
- 2010 Honda CRF230M
- 2010 Honda CRF250R
- 2010 Honda CRF250X
- 2010 Honda CRF450R
- 2010 Honda CRF450X
- 2010 Honda CRF50F
- 2010 Honda CRF70F
- 2010 Honda CRF80F
- 2010 Honda Deauville 700
- 2010 Honda Deauville 700 C-ABS

