2003 Ducati 749 gallery
2003 Ducati 749
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 103 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda CB750 Seven Fifty
- 2003 Honda CB900F Hornet
- 2003 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2003 Honda CBR600F
- 2003 Honda CBR600FS
- 2003 Honda CBR600RR
- 2003 Honda CBR900RR Fireblade / 954 RR
- 2003 Honda CR125R
- 2003 Honda CR250R
- 2003 Honda CR80R
- 2003 Honda CR80R2
- 2003 Honda CRF450R
- 2003 Honda FES125 Pantheon
- 2003 Honda FJR1300
- 2003 Honda GL1800 Gold Wing
- 2003 Honda Jazz 250
- 2003 Honda NSR125
- 2003 Honda NT 650 Deauville
- 2003 Honda NX-4 FALCON
- 2003 Honda NX650 Dominator

