2013 Ducati 848 EVO Dark gallery
2013 Ducati 848 EVO Dark
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.40 ccm (51.83 cubic inches) | Power: | 138,13 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha Star Stryker
- 2013 Yamaha Star Warrior
- 2013 Yamaha Super Tenere
- 2013 Yamaha TMAX
- 2013 Yamaha TT-R 110E
- 2013 Yamaha TT-R 125 LE
- 2013 Yamaha TT-R 230
- 2013 Yamaha TT-R 50 E
- 2013 Yamaha TW200
- 2013 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2013 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2013 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2013 Yamaha V Star 1300
- 2013 Yamaha V Star 1300 Deluxe
- 2013 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2013 Yamaha V Star 250
- 2013 Yamaha V Star 950
- 2013 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2013 Yamaha V Star Classic
- 2013 Yamaha V Star Custom

