2013 Ducati Multistrada 1200 gallery
2013 Ducati Multistrada 1200
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Red, Matte chrome |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha Star Midnight Warrior
- 2013 Yamaha Star Raider
- 2013 Yamaha Star Raider S
- 2013 Yamaha Star Raider SCL
- 2013 Yamaha Star Roadliner Midnight
- 2013 Yamaha Star Roadliner S
- 2013 Yamaha Star Stratoliner
- 2013 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2013 Yamaha Star Stratoliner S
- 2013 Yamaha Star Stryker
- 2013 Yamaha Star Warrior
- 2013 Yamaha Super Tenere
- 2013 Yamaha TMAX
- 2013 Yamaha TT-R 110E
- 2013 Yamaha TT-R 125 LE
- 2013 Yamaha TT-R 230
- 2013 Yamaha TT-R 50 E
- 2013 Yamaha TW200
- 2013 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2013 Yamaha V Star 1100 Custom

