2012 Ducati Multistrada 1200 S Touring gallery
2012 Ducati Multistrada 1200 S Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 150 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. 2 x 320mm semi-floating discs, radially mounted Brembo callipers, 4-piston, 2-pad. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. 2-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white, titan |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 1190 RC8 R
- 2012 KTM 1190 RC8 R Race Specs
- 2012 KTM 1190 RC8 R Track
- 2012 KTM 125 Duke
- 2012 KTM 125 EXC
- 2012 KTM 125 EXC Six Days
- 2012 KTM 125 SX
- 2012 KTM 150 SX
- 2012 KTM 150 XC
- 2012 KTM 200 Duke
- 2012 KTM 200 EXC
- 2012 KTM 200 XC-W
- 2012 KTM 250 EXC
- 2012 KTM 250 EXC-F
- 2012 KTM 250 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 250 EXC Six Days
- 2012 KTM 250 SX
- 2012 KTM 250 SX-F
- 2012 KTM 250 XC
- 2012 KTM 250 XC-F

