2012 Kawasaki ER-6f gallery
2012 Kawasaki ER-6f
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | 71,07 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating 300 mm petal discs. Dual piston. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. 220 mm petal disc. Single-piston. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Black, green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki VN900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2012 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager Custom
- 2012 Kawasaki W800
- 2012 Kawasaki W800 Special Edition
- 2012 Kawasaki Z1000
- 2012 Kawasaki Z1000SX
- 2012 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2012 Kawasaki Z750R
- 2012 Kawasaki ZZR1400
- 2012 KTM 1190 RC8 R

