2006 Suzuki DR-Z 250 gallery
2006 Suzuki DR-Z 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.6 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa
- 2006 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2006 Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE
- 2006 Moto Guzzi Norge 1200
- 2006 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2006 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2006 Moto Guzzi V11 Copa Italia
- 2006 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2006 Moto Guzzi V11 Naked
- 2006 Moto Morini 9 1/2
- 2006 Moto Morini Corsaro 1200
- 2006 Motobi Zinzani 250 6 Tiranti
- 2006 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2006 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2006 Motorhispania Furia Max Enduro
- 2006 Motorhispania Furia Max Super Motard
- 2006 Motorhispania RX Super Racing
- 2006 Motorhispania Ryz Enduro

