2006 Suzuki DR-Z 400 S gallery
2006 Suzuki DR-Z 400 S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Color options: | Yellow, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MV Agusta F4 Agostini
- 2006 MV Agusta F4 Brutale S
- 2006 MV Agusta F4 Corse
- 2006 MV Agusta F4 Mamba
- 2006 MV Agusta F4 Senna
- 2006 MV Agusta F4 Tamburini
- 2006 MZ 1000 S
- 2006 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2006 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2006 MZ 125 SX
- 2006 MZ Baghira Black Panther
- 2006 MZ Baghira Enduro
- 2006 MZ Baghira Street Moto
- 2006 MZ Mastiff
- 2006 MZ RT 125 Striker
- 2006 MZ SM Gangsta
- 2006 Norton Commando 961 SS Specs
- 2006 Peugeot Elystar 50 Advantage
- 2006 Peugeot Geopolis
- 2006 Peugeot JetForce 50

