2012 Honda XL700V Transalp gallery
2012 Honda XL700V Transalp
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41.51 cubic inches) | Power: | 59,14 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 66.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual-piston Combined three-piston callipers, ABS and sintered metal pads |
| Rear brakes: | Single disc. Combined single-piston calliper, ABS and resin mould pads |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white, black, silver/grey |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2012 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2012 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2012 Moto Guzzi Nevada 750 Classic
- 2012 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2012 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 ABS
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2012 Moto Guzzi Stelvio 4V
- 2012 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Racer
- 2012 Neander Turbo Diesel
- 2012 Suzuki B-King
- 2012 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2012 Suzuki Bandit 1250S
- 2012 Suzuki Bandit 650
- 2012 Suzuki Bandit 650SA
- 2012 Suzuki Boulevard C109R
- 2012 Suzuki Boulevard C109RT

