2012 Honda Zoomer gallery
2012 Honda Zoomer
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 38.0 x 44.0 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.0 kg (185.2 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-_x001A_10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, yellow, black, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda CRF450X
- 2012 Honda CRF50F
- 2012 Honda CRF70F
- 2012 Honda Crossrunner
- 2012 Honda DN-01
- 2012 Honda Elite
- 2012 Honda Fury
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2012 Honda Gold Wing Airbag
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm ABS
- 2012 Honda Interceptor
- 2012 Honda Interstate
- 2012 Honda Lead 110
- 2012 Honda Metropolitan
- 2012 Honda NT700V ABS
- 2012 Honda NT700VA Deauville
- 2012 Honda PCX

