2012 Ducati Diavel Cromo gallery
2012 Ducati Diavel Cromo
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 162 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo callipers, 4-piston with ABS |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Diamond Black/Chrome |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2012 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2012 Ducati Hypermotard 796
- 2012 Ducati Monster 1100 Evo
- 2012 Ducati Monster 696
- 2012 Ducati Monster 796
- 2012 Ducati Multistrada 1200
- 2012 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2012 Ducati Multistrada 1200 S Sport
- 2012 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2012 Ducati Streetfighter 848
- 2012 Ducati Streetfighter S
- 2012 Ducati Superbike 848 Evo
- 2012 Ducati Superbike 848 Evo Corse
- 2012 Erik Buell Racing 1190RS
- 2012 Erik Buell Racing 1190RS Carbon Edition
- 2012 Evolve Helium
- 2012 Evolve Lithium
- 2012 Evolve Neon

