2012 Honda Lead 110 gallery
2012 Honda Lead 110
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6.53 cubic inches) | Power: | 8,85 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 55.0 mm (2.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M12 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M10 |
| Front brakes: | Single disc. Combined dual-piston calliper, drilled rotor and resin mould pads |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white, silver, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda CB1000R
- 2012 Honda CB1300S ABS
- 2012 Honda CB600F Hornet
- 2012 Honda CBF1000
- 2012 Honda CBF1000F
- 2012 Honda CBF125
- 2012 Honda CBF600N
- 2012 Honda CBF600S
- 2012 Honda CBR1000RR
- 2012 Honda CBR125R
- 2012 Honda CBR250R
- 2012 Honda CBR600F
- 2012 Honda CBR600RR
- 2012 Honda CRF100F
- 2012 Honda CRF150F
- 2012 Honda CRF150R
- 2012 Honda CRF150R Expert
- 2012 Honda CRF230F
- 2012 Honda CRF230L
- 2012 Honda CRF230M

