2012 Honda NT700VA Deauville gallery
2012 Honda NT700VA Deauville
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 680.00 ccm (41.49 cubic inches) | Power: | 64,77 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 66.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,476 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Combined 3-piston callipers, ABS and sintered metal pads . |
| Rear brakes: | Single disc. Dual-piston calliper, ABS and sintered metal pads |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.68 litres (5.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic red, metallic silver, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda VTX1300C
- 2012 Honda VTX1300R
- 2012 Honda VTX1300T
- 2012 Honda XL Varadero 125
- 2012 Honda XL1000V Varadero
- 2012 Honda XL700V Transalp
- 2012 Honda XR650L
- 2012 Honda Zoomer
- 2012 Horex VR6 Roadster
- 2012 Kawasaki 1400 GTR
- 2012 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2012 Kawasaki Concours14 ABS
- 2012 Kawasaki D-Tracker125
- 2012 Kawasaki ER-6f
- 2012 Kawasaki ER-6n
- 2012 Kawasaki KLR650
- 2012 Kawasaki KLX110
- 2012 Kawasaki KLX110L Off-Road
- 2012 Kawasaki KLX125
- 2012 Kawasaki KLX140

