2012 Honda VFR800 gallery
2012 Honda VFR800
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) | Power: | 107 |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Combined 3-piston calliper (ABS) and sintered metal pads |
| Rear brakes: | Single disc. Combined 3-piston callipers (ABS) and sintered metal pads |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Evolve Titanium
- 2012 Evolve Xenon
- 2012 Evolve Zinc
- 2012 Harley-Davidson FLD Dyna Switchback
- 2012 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2012 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2012 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2012 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2012 Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
- 2012 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2012 Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
- 2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra

