2012 Ducati Streetfighter 848 gallery
2012 Ducati Streetfighter 848
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51.81 cubic inches) | Power: | 132 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc callipers 4-piston, 2-pad |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red (red/black) - Dark Stealth (racing black/black)- Fighter Yellow (racing black/black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Dorsoduro 1200
- 2012 Aprilia Dorsoduro 1200 ABS
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 Factory ABS
- 2012 Aprilia Mana 850
- 2012 Aprilia Mana 850 ABS
- 2012 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2012 Aprilia MXV 4.5
- 2012 Aprilia Pegaso 650
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2012 Aprilia RS 50
- 2012 Aprilia RS4 125
- 2012 Aprilia RSV4 Factory
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2012 Aprilia RSV4 R
- 2012 Aprilia RSV4 R APRC

