2014 KTM 200 EXC gallery
2014 KTM 200 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 193.00 ccm (11.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 60.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.5 kg (219.4 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Estrella
- 2014 Kawasaki Estrella Special Edition
- 2014 Kawasaki J300
- 2014 Kawasaki J300 Special Edition
- 2014 Kawasaki KLR650
- 2014 Kawasaki KLR650 New Edition
- 2014 Kawasaki KLX110
- 2014 Kawasaki KLX110L
- 2014 Kawasaki KLX125
- 2014 Kawasaki KLX140
- 2014 Kawasaki KLX140L
- 2014 Kawasaki KLX250
- 2014 Kawasaki KLX250S
- 2014 Kawasaki KX100
- 2014 Kawasaki KX250F
- 2014 Kawasaki KX450F
- 2014 Kawasaki KX65
- 2014 Kawasaki KX85
- 2014 Kawasaki KX85-I
- 2014 Kawasaki KX85-II

