2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom gallery
2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1201.25 ccm (73.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 250.8 kg (553.0 pounds) |
| Seat height: | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,521 mm (59.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.80 litres (0.74 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Amber Whiskey/ Brilliant Silver, Amber Whiskey/Vivid Black, Sand Cammo Denim, Morocco Gold Pearl, Charcoal Pearl, Mysterious Red Sunglo, Amber Whiskey, Blackened Cayenne Sunglo, Vivid Black, Black Denim,Brilliant Silver Pearl, custom colors |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R
- 2014 Yamaha FZ8
- 2014 Yamaha Jog R
- 2014 Yamaha Jog RR
- 2014 Yamaha Majesty
- 2014 Yamaha MT-07
- 2014 Yamaha MT-09
- 2014 Yamaha MT-09 Street Rally
- 2014 Yamaha Neos
- 2014 Yamaha Neos 4
- 2014 Yamaha Neos Easy 50
- 2014 Yamaha PW50
- 2014 Yamaha Road Star S
- 2014 Yamaha Road Star Silverado S
- 2014 Yamaha Royal Star Venture S
- 2014 Yamaha Slider Naked
- 2014 Yamaha SR400
- 2014 Yamaha SR400 35-years
- 2014 Yamaha SR400 B.S.R

