2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster gallery
2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53.88 cubic inches) | Power: | 52.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.0 kg (562.2 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Double disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Marrocco Gold Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda PCX125
- 2014 Honda PCX150
- 2014 Honda Scoopy
- 2014 Honda SH Mode 125
- 2014 Honda SH125i
- 2014 Honda ST1300 ABS
- 2014 Honda ST1300A Pan-European
- 2014 Honda TMX Supremo
- 2014 Honda VFR1200F
- 2014 Honda VFR1200X Crosstourer
- 2014 Honda VFR800F
- 2014 Honda Vision 110
- 2014 Honda Vision 50
- 2014 Honda VT400S
- 2014 Honda Wave 100R
- 2014 Honda Wave Dash 110
- 2014 Honda XR125L
- 2014 Honda Zoomer-X
- 2014 Husqvarna 701
- 2014 Husqvarna FC 250

