2005 Honda RC51 gallery
2005 Honda RC51
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 63.6 mm (3.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 195.0 kg (430.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Full-floating. 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/Metallic Gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 AJP PR4 125 Trial
- 2005 Aprilia Atlantic 125
- 2005 Aprilia Atlantic 250
- 2005 Aprilia Atlantic 500
- 2005 Aprilia Caponord Rally Raid
- 2005 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2005 Aprilia Leonardo 125
- 2005 Aprilia Leonardo 300
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Challenge
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Entry
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Experience
- 2005 Aprilia MX 125
- 2005 Aprilia MX 50
- 2005 Aprilia Pegaso 650 i.e.
- 2005 Aprilia Pegaso Tuscany Tibet
- 2005 Aprilia RS 50
- 2005 Aprilia RST 1000 Futura
- 2005 Aprilia RSV 1000 R
- 2005 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2005 Aprilia RX 50

