2005 Honda Shadow Sabre gallery
2005 Honda Shadow Sabre
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.5 x 91.4 mm (3.4 x 3.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 259.9 kg (573.0 pounds) |
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Black/Flame |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
-
Fantic Caballero Regolarita Casa 125
-
Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50
Other motorcycles in 2005
- 2005 Piaggio X9 Evolution 250
- 2005 Piaggio X9 Evolution 500
- 2005 Piaggio Zip 50
- 2005 Piaggio Zip SP
- 2005 Polini 910 Dirt Road S Air
- 2005 Polini 911 AIR
- 2005 Polini 911 GP 3
- 2005 Polini 911 GP 3 Junior
- 2005 Polini 911 GP 3 Race
- 2005 Polini 911 H2O
- 2005 Polini Carena 910 S Air
- 2005 Polini Carena 910 S H2O
- 2005 Polini Mini Supermotard
- 2005 Polini Minicross X1
- 2005 Polini Minicross X1 R
- 2005 Polini Minicross X3
- 2005 Polini Minicross X3 R
- 2005 Polini Minicross X5
- 2005 Polini Minicross X5 FR
- 2005 Polini Scooterino SP AIR

