2010 Honda CBR600RR ABS gallery
2010 Honda CBR600RR ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual radial-mounted four-piston calipers with 310mm discs; Honda Combined ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Single 220mm disc; Honda Combined ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Buell XB9SX Lightning CityX
- 2010 Cagiva Mito SP525
- 2010 Cagiva Raptor 125
- 2010 Can-Am Spyder RS
- 2010 Can-Am Spyder RS-S
- 2010 Can-Am Spyder RT
- 2010 Can-Am Spyder RT Audio
- 2010 Can-Am Spyder RT-S
- 2010 CCM 404 DS Supermoto
- 2010 CCM 404 DS Trail
- 2010 CCM 450 DS
- 2010 CCM C-XR125-E
- 2010 CCM C-XR125-M
- 2010 CCM C-XR125-S
- 2010 CCM C-XR230-E
- 2010 CCM C-XR230-S
- 2010 CCM CR-40
- 2010 CCM FT35s
- 2010 CCM FT710
- 2010 CCM R35

