2010 Can-Am Spyder RS-S gallery
2010 Can-Am Spyder RS-S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS. Electro-mechanical park brake system with actuator on the rear caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Full Moon Silver, Roadster Red, Quantum Blue, Millennium Yellow, Pearl White. |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Boulevard S50
- 2010 Suzuki Boulevard S83
- 2010 Suzuki Burgman 125
- 2010 Suzuki Burgman 125 G
- 2010 Suzuki Burgman 200 G
- 2010 Suzuki Burgman 400
- 2010 Suzuki Burgman 650
- 2010 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2010 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2010 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2010 Suzuki DR 125 SM
- 2010 Suzuki DR 650 SE
- 2010 Suzuki DR-Z 400 E
- 2010 Suzuki DR-Z 400 S
- 2010 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2010 Suzuki DR-Z125
- 2010 Suzuki DR-Z125L
- 2010 Suzuki DR-Z70
- 2010 Suzuki DR200SE
- 2010 Suzuki Gladius

