2010 Triumph Speedmaster gallery
2010 Triumph Speedmaster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 61,68 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-B15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom Black, Phantom Black/New England White |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Tank Sports Vision 250E
- 2010 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2010 TGB 101R 125
- 2010 TGB 101R 50
- 2010 TGB 101S 50
- 2010 TGB Bullet 125
- 2010 TGB Bullet 50
- 2010 TGB Cappuccio 50
- 2010 TGB Express 125
- 2010 TGB Express 50
- 2010 TGB Hawk 125
- 2010 TGB Hawk 50
- 2010 TGB Tapo 50
- 2010 TGB X motion 125 EFI
- 2010 TGB X motion 250 EFI
- 2010 TM racing EN 125
- 2010 TM racing EN 144
- 2010 TM racing EN 250
- 2010 TM racing EN 250 Fi e.s.
- 2010 TM racing EN 300

