2010 KTM 85 SX 17/14 gallery
2010 KTM 85 SX 17/14
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rieju Tango 250 Off-Road
- 2010 Rieju Tango 50
- 2010 Rieju Tango 50 SM
- 2010 Rieju Tango Pro 125
- 2010 Rieju Tangoo! 50
- 2010 Roehr 1250sc
- 2010 Rokon Ranger
- 2010 Rokon Scout
- 2010 Rokon Trail-Breaker
- 2010 Rucker Performance Gauntlet Chopper
- 2010 Rucker Performance Shelby
- 2010 Samurai Chopper Type 5
- 2010 Samurai Chopper Type 7
- 2010 Samurai Chopper Type 8
- 2010 Saxon Crown
- 2010 Saxon Firestorm
- 2010 Saxon Griffin
- 2010 Saxon Hotrod Sceptre
- 2010 Saxon Reaper
- 2010 Saxon Villain

