2010 Honda CBR1000RR gallery
2010 Honda CBR1000RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,407 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.78 litres (4.70 gallons) |
| Color options: | Red/Black, Pearl Orange/Light Silver Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL 1200X Sportster Forty-Eight
-
Harley-Davidson XL1200N Nightster
-
Harley-Davidson XR1200
Other motorcycles in 2010
- 2010 Govecs SR 1.2
- 2010 GreenTrans Ema98
- 2010 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2010 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2010 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXX Street Glide Trike
- 2010 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2010 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2010 Harley-Davidson FLSTFB Sportster Fat Boy Special
- 2010 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2010 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2010 Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible

