2010 Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50 gallery
2010 Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 48.90 ccm (2.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Factory Bike Chrono SM50
- 2010 Factory Bike Desert YR50
- 2010 Fantic Caballero Racing Regolarita Competizione 125
- 2010 Flyrite Choppers Bobber
- 2010 Flyrite Choppers Drifter
- 2010 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2010 Garelli Flexi 50
- 2010 Garelli GSP 50
- 2010 Garelli Tiesse 50 R
- 2010 Garelli Tiesse Four 50 4T
- 2010 Garelli XO 125
- 2010 Garelli XO 50
- 2010 GAS GAS EC 125 2T
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 2T
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 4T

