2010 E-Ton Sport 150 gallery
2010 E-Ton Sport 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9.13 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.4 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.10 litres (1.35 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Red |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2010 Malaguti XTM Special 50 Enduro
- 2010 Mavizen TTX02
- 2010 MBK X-Over
- 2010 Megelli Naked Streetbike 125S
- 2010 Megelli Sportbike 125 R
- 2010 Megelli Supermoto 125 m
- 2010 Metisse Desert Racer
- 2010 Mikilon D10 250S
- 2010 Mikilon D32 250
- 2010 Mission One
- 2010 Moto Gima Classic
- 2010 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2010 Moto Guzzi Bellagio
- 2010 Moto Guzzi Breva 1100
- 2010 Moto Guzzi Breva 750
- 2010 Moto Guzzi Breva 850
- 2010 Moto Guzzi California Classic
- 2010 Moto Guzzi California Vintage
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V

