2011 E-Ton E-MO EV3A gallery
2011 E-Ton E-MO EV3A
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | ||
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 50.0 kg (110.2 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,050 mm (41.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Rear tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, White, Black,Orange |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Saxon Whip
- 2011 Schwinn Hope 150
- 2011 Schwinn Hope 50
- 2011 Schwinn Laguna 50
- 2011 Schwinn Newport 150
- 2011 Schwinn Sport 50
- 2011 Schwinn Valo 150
- 2011 Schwinn Valo 50
- 2011 Scorpa SR 125-2T
- 2011 Scorpa SR 280-2T
- 2011 Scorpa T-Ride 250F
- 2011 Senke SK125(X)
- 2011 Senke SK150-2
- 2011 Sherco SE 0.5
- 2011 Sherco SE 125-F
- 2011 Sherco SE 2.5i -F
- 2011 Sherco SE 3.0i -F
- 2011 Sherco SE 4.5i-F
- 2011 Sherco SE 5.1i-F
- 2011 Sherco SM 0.5 Black Panther

