2011 Vectrix VX-1 gallery
2011 Vectrix VX-1
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 28,16 | |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo. Regenerative braking. |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, pearl, blue, red |
News
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Piaggio Typhoon 50
- 2011 Piaggio XEvo 125
- 2011 Piaggio XEvo 400
- 2011 Piaggio Zip 50
- 2011 Polini 911 GP5 Reverse 50
- 2011 Polini 911 GP6 50
- 2011 Puma Elephant CR250
- 2011 Puma Falcon 450 Cross
- 2011 Puma Falcon 450 Motard
- 2011 Puma Falcon CR125 Cross
- 2011 Puma Falcon CR125 Motard
- 2011 Puma Falcon CR250i Cross
- 2011 Puma Falcon CR250i Motard
- 2011 Puma Falcon CR50 Cross
- 2011 Puma Falcon CR50 Motard
- 2011 Puma Rottaler 125 Cross
- 2011 Puma Rottaler 125 Motard
- 2011 Puma Rottaler 250 Cross
- 2011 Puma Rottaler 250 Motard
- 2011 Puma Rottaler 50 Cross

