2009 Vectrix VX-1E gallery
2009 Vectrix VX-1E
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0.06 cubic inches) | Power: | 28,16 |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, blue, red |
News
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2009 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2009 Kawasaki VN2000 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Custom
- 2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Custom

